«بيان آزادی، بیان آزاد شدن انسان و جامعه ها از زندان قدرت و خشونت است»
جهان بدون قدرت،   
جهاني که در آن، انسان و جامعه ها به آزادی و رستگاری مطلق دست یافته اند. اگر جهان بدون قدرت وجود ندارد، فی الواقع جهان بدون ستم، جهان بدون تجاوز، جهان بدون سانسور و ابهام، جهان بدون جنگ و کشمکش و سرانجام جهان بدون تضاد وجود نخواهند داشت. اگر قدرت فرآورده تضادها و نابرابری هاست، و اگر بنای جهان بر حقیقت و وحدت رخدادهای حقیقی است، پس نابرابری ها و تضادها و در نتیجه قدرت، به موجب از خود بیگانگی انسان در زیست جهان خویش پدید آمده اند. اگر جهان بدون قدرت هر گز به واقعیت نخواهد نشست، حداقل می تواند به منزله الگوی سنجش آزادی و حق مداری در جهان واقعی قلمداد شود.
نسبت نويسنده وب با كمونيسم و ليبراليزم:
اگر كمونيست ها و ليبراليست ها به حكومت برسند، محتمل مي دانم كه با ليبراليست ها دوست و با كمونيسم دشمن خواهم بود.
و اگر كمونيست و ليبراليست ها تحت حكومت ديگران باشند، با كمونيست ها دوست و با ليبراليسم دشمن خواهم بود.
 مجموع پست ها: 2 | صفحه: 1 از 1
ابهامات و فريب‌هائي كه پيرامون ايده دولت وحدت ملی وجود دارند
ایده دولت وحدت ملی، ایده روشنی نیست. مخاطب این ایده نمي‌داند که مُراد خود را از چه و در کجا جستجو کند. به غیر از ابهامات مفهومی، از جمله ابهام در مفهوم ملی و ملت، رشته‌هائی دراز از ابهام در ایده دولت وحدت ملی وجود دارند. مسئله تنها این نیست که ایده دولت وحدت ملی معنای شفاف و روشنی از مفهوم ملی یا ملت بدست نمی‌دهد، مسئله مهم اینجاست که این ایده بنا به دلایلی که در زیر شرح مي‌دهم حتی مایل نیست تا هدف خود را از دولت وحدت ملی روشن کند. ابهام و تفسیر درباب دولت وحدت ملی چونان ابهام و تفسیری است که درباب امنیت ملی وجود دارد. بارها در نوشته‌های خود از دو رویکرد یا دو بیان مختلف درباره امنیت یاد کرده‌ام. در رویکرد آزادی (یا بیان آزادی)، امنیت ملی ناظر به امنیت حکومت شوندگان است و در رویکرد قدرت (یا بیان قدرت)، امنیت ملی ناظر به امنیت حکومت کنندگان است. باز از باب اشاره یادآور شدم که در هر سیستم انتخابی، بر کنشگران سیاسی و اندیشگی است که از جامعه بخواهند تا منتخبان آنها پیش از انتخاب، وضع و موقع و دیدگاه‌های خود را نسبت به مفهوم امنیت روشن سازند. هرگونه ابهام یا دوگانگی در ارجاع موضوع امنیت ملی به خود ملت، بطوریکه ملت فضای روشنی در بیان وضعیت امن و یا ناامن خود نیابد، بدون کمترین تردید، موضوع امنیت ملی را تا حد امنیت حکومت کنندگان تقلیل مي‌دهد. ادامه مطلب
دوشنبه 25 دی 1391
 نظرات(1)
چگونه عقل توجيه‌گر دام فريب مي‌گسترد؟
باز از وظایف عقل توجیه‌گر برای گستردن و ماندگاری در دام خودفریبی، همین است که تعهد به حقیقت را با تعهد به یک عقیده خاص، یک مرام خاص و یا یک آئین خاص، تغییر مي‌دهد. اگر چنین نبود، آدمیان خود را به آئین‌ها و عقاید مختلف فریب نمي‌دادند. اگر چنین نبود، آدمی چندان وقعی نمي‌گذاشت که کدام عقیده درست و دیگری را در آنچه که درست مي‌پندارد، اقناع کند. به این امر اهمیت مي‌داد که کدام عقیده یا کدام مرام و آئین با حقیقت مطابقت دارد یا ندارد؟ هر چند در مطابقت دادن یک عقیده یا یک مرام با حقیقت، هزار اما و اگر وجود دارد، اما آنچه که در اینجا اهمیت دارد، مطابقت یا عدم مطابقت دادن یک عقیده با حقیقت نیست، بلکه دغدغه و کوشش انسان در تعهد داشتن به امر حق است و آزاد شدن از دام خودفریبی و اقناع‌سازی است. دامی که عقاید مختلف در ذهن و اندیشه آدمی مي‌تند.
اکنون به منظور آنکه دست فریبکار عقل توجیه‌گر را برملا کنیم، از یک مقیاس تازه و یک مثال تاریخی یاد مي‌کنم. در اینجا، در مبحثی که به روساخت و زیرساخت اجتماعی موسوم است، به یک قاعده تازه‌ای مي‌رسیم که تا کنون شاید مورد توجه نبوده است. بحث‌هائی که پیشتر در باب روساخت‌ها و زیرساخت‌های رفتار به میان مي‌آمدند، از قواعد جبری پیروی مي‌کردند. به عنوان مثال، وقتی گفته مي‌شد وضعیت اقتصادی و شرایط تولید نقش تعین‌کننده دارند، و یا چنین اظهار مي‌شد که شرایط جغرافیائی و زیست بومي‌ جامعه‌ها نقش تعین کننده دارد، این عوامل تعین‌کننده در مدار جبر نقش زیرساخت را ایفاء مي‌کردند. اما در قاعده‌ای که ما بدان توجه کرده‌ایم، موضوع آزادی جایگزین موضوع جبر‌گرائی مي‌شود. در این قاعده، حقیقت به عنوان زیرساخت رفتار آدمی در نظر گرفته مي‌شود. قاعده حقیقت قاعده جبری نیست، قاعده آزادی است. همچنانکه هگل به درستی می‌گوید، حق آن وجودی است که وجود آزادی است. اگر آدمی با آزادی و با آگاهی، حقیقت را و یا دغدغه جستجو در حقیقت را، به عنوان پایه و مبنای رفتارها و عقاید خود بپذیرد، جایگاه او در مدار خودفریبی نشان مي‌دهد که تا چه حد از عقل توجیه‌گر بهره مي‌برد و تا چه حد از عقل توجیه‌گر رها شده است.
ادامه مطلب
یک‌شنبه 10 دی 1391
 نظرات(0)
   اولین صفحه  صفحه قبل              صفحه بعد   آخرین صفحه   
Skip Navigation Links
پست الکترونیک:
bayaneazadi@ahmad
faal.com
- اسطوره های سیاسی
- سرگذشت سوبژه در نظریه های انسانشناختی
مباحثي پيرامون مناسبت هاي اجتماعي
--------------------
مباحثي در باره روشنفكري ديني
--------------------
مباحثي در باره فلسفه حقوق و سياست
--------------------
مجازات کردن سخت‌ترين کار ممکن است: مصاحبه با فوکو
--------------------
فلسفه و روان‌کاوي: آلن بديو
--------------------
مصاحبه با دیوید هاروی: سیمای تازه‌ی نظام اقتصادی جهان
--------------------
آیا شورش بی‌فایده است؟ میشل فوکو
--------------------
«در دفاع از انقلاب۵۷» امین بزرگیان
--------------------
«روحانیت اسلام و عصر جديد» امین بزرگیان
--------------------
چامسکی: دانشگاه بنگاهی تجاری شده است
--------------------
رونویسی تاریخ، بازگشت فاشیسم − گفت‌وگو با مراد فرهادپور
--------------------
ژیژک: بعضی وقت‌ها باید از ارادۀ اکثریت تخطی کرد
--------------------
حقوق بشر بدون تکالیفْ شکست می‌خورد
--------------------
مشاهده لیست کامل مقالات
تمامی حقوق و مطالب این وب سایت محفوظ است © 1387