«بيان آزادی، بیان آزاد شدن انسان و جامعه ها از زندان قدرت و خشونت است»
جهان بدون قدرت،   
جهاني که در آن، انسان و جامعه ها به آزادی و رستگاری مطلق دست یافته اند. اگر جهان بدون قدرت وجود ندارد، فی الواقع جهان بدون ستم، جهان بدون تجاوز، جهان بدون سانسور و ابهام، جهان بدون جنگ و کشمکش و سرانجام جهان بدون تضاد وجود نخواهند داشت. اگر قدرت فرآورده تضادها و نابرابری هاست، و اگر بنای جهان بر حقیقت و وحدت رخدادهای حقیقی است، پس نابرابری ها و تضادها و در نتیجه قدرت، به موجب از خود بیگانگی انسان در زیست جهان خویش پدید آمده اند. اگر جهان بدون قدرت هر گز به واقعیت نخواهد نشست، حداقل می تواند به منزله الگوی سنجش آزادی و حق مداری در جهان واقعی قلمداد شود.
نسبت نويسنده وب با كمونيسم و ليبراليزم:
اگر كمونيست ها و ليبراليست ها به حكومت برسند، محتمل مي دانم كه با ليبراليست ها دوست و با كمونيسم دشمن خواهم بود.
و اگر كمونيست و ليبراليست ها تحت حكومت ديگران باشند، با كمونيست ها دوست و با ليبراليسم دشمن خواهم بود.
 مجموع پست ها: 2 | صفحه: 1 از 1
تکنیک هائی که عقل توجیه‌گر در مناسبات سیاسی و اداری بکار مي‌بندد
وجود ناامنی‌ها مهمترین مَحمَل یا تکیه‌گاهی است که عقل توجیه‌گر را به استفاده از تکنیک از سرخود باز کردن وامي‌دارد. مراد من از ناامنی، فقدان چشم انداز روشن از آینده است. فقدان آینده روشن، جامعه را به افرادی تقسیم مي‌کند که فاقد تصویر روشنی از خود و دیگران هستند. مهمترین اثر ناامنی ایجاد دوروئی و چند شخصیی است. چنین جامعه‌ای با تظاهر به چیزی که نیست و تبری جستن (دوری جستن) از چیزی که هست، خویشتن را وارونه نمایش مي‌دهد. وجود تهدیدها و تحریم‌های دائمی، ناامنی‌ها و تلاطم دائمی در سطح اقتصاد پدید مي‌آورد. بي‌آینده شدن جامعه و به ویژه جوانان و فقدان افقی روشن برای دیدن و پیش بینی فردا، کشور را آبستن ناامنی‌های مختلف نموده است. این عوامل و شماری از عوامل سیاسی و اجتماعی، موجب مي‌شوند تا جامعه در وضعیت "بزن و در رو" قرار داشته باشد. حجم اختلاس‌ها و موقعیت ایران در وضعیت سلامت اداری و گسترش روزافزون زورگیری‌ها و بزهکاری‌ها، گویای آشکار وضعیت بزن درروئی جامعه است. وضعیت بزن درروئی، وقتی سالیان دراز ادامه پیدا کند، به فرهنگ بزن درروئی تبدیل مي‌شود. در فرهنگ بزن درروئی وظیفه واقعی وجود ندارد. در فرهنگ بزن درروئی وظایف به معنای واقعی کلمه به "از سر خود باز کردن" تبدیل مي‌شوند. بنا به اینکه سیاست مهمترین منبع تولید قدرت است، در فرهنگ بزن درروئی، منابع سیاسی به مهمترین عرصه از سرخود باز کردن وظایف تبدیل مي‌شوند. در این وضع صدها و هزاران رجال سیاسی پدید مي‌آیند، بدون اینکه کمترین سابقه سیاسی، و یا کمترین درک سیاسی داشته باشند. در سایه گسترش نوپدیده‌های سیاسی که اکثرا در فضای بزن درروئی و با هدف بزن دروئی پدید آمده‌اند، و در همکاری بزن درورها با کهنه کاران سیاسی، چه محملی جز از سرخود باز کردن وظایف باقی مي‌ماند؟ وقتی فساد اپیدمی (فراگیر) مي‌شود، دامن صُلحا را هم مي‌گیرد. ادامه مطلب
شنبه 28 بهمن 1391
 نظرات(0)
عقل توجیه گر تکنیک از سر خود باز کردن وظایف
عقل توجيه‌گر تكنيك از سرخود باز كردن وظایف است
احمد فعال
يكي از ويِژگي‌هاي عقل توجيه‌گر ميان تهي كردن پدیده‌ها از معنا و محتواي آنهاست. خيلي از نظراتي كه فيلسوفان توي سر و كول هم مي‌زنند، حاصل اعمالي است كه مردم عادي در زندگي روزانه خود توي سركول هم مي‌پرند. بطور روشن، نظریه های فلسفی که فلاسفه پُست مدرن در باره پایان مرجعیت بحث مي‌کنند، همان بنیادبرافکنی است که جوانان ما در زندگي روزانه عمل مي‌کنند. یا به عنوان یک نمونه دیگر، مردم بدون آنكه از جائي آموزش ديده باشند، افعال و قواعد دستوري را كه آموزش و فراگيري آن چندان ساده هم نيست، در محاوره روزانه خود بكار مي‌برند. آيا حكايت نظریه‌های فلسفی و عمل اجتماعی، حكايت قواعد دستوري زبان است با سخن گفتن؟ ريچارد رورتي از قول هگل نقل مي‌كند كه فلسفه پاسخ گفتن به مبرمترين مسائل زمانه ماست. از نظر آنچه که صاحب این نوشتار فکر مي‌کند، فلسفه‌اي كه به مسائل زمانه پاسخ نگويد، از حد تفرّج ذهني فلاسفه فراتر نمي‌رود. نقل صفت پفيوزي كه مرحوم شريعتي به فيلسوفان نسبت مي‌داد، نقل فيلسوفاني است كه فلسفه را تا حد تفرّج ذهني خود تقليل مي‌دادند و مي‌دهند.
ادامه مطلب
جمعه 20 بهمن 1391
 نظرات(1)
   اولین صفحه  صفحه قبل              صفحه بعد   آخرین صفحه   
Skip Navigation Links
پست الکترونیک:
bayaneazadi@ahmad
faal.com
- اسطوره های سیاسی
- سرگذشت سوبژه در نظریه های انسانشناختی
مباحثي پيرامون مناسبت هاي اجتماعي
--------------------
مباحثي در باره روشنفكري ديني
--------------------
مباحثي در باره فلسفه حقوق و سياست
--------------------
مجازات کردن سخت‌ترين کار ممکن است: مصاحبه با فوکو
--------------------
فلسفه و روان‌کاوي: آلن بديو
--------------------
مصاحبه با دیوید هاروی: سیمای تازه‌ی نظام اقتصادی جهان
--------------------
آیا شورش بی‌فایده است؟ میشل فوکو
--------------------
«در دفاع از انقلاب۵۷» امین بزرگیان
--------------------
«روحانیت اسلام و عصر جديد» امین بزرگیان
--------------------
چامسکی: دانشگاه بنگاهی تجاری شده است
--------------------
رونویسی تاریخ، بازگشت فاشیسم − گفت‌وگو با مراد فرهادپور
--------------------
ژیژک: بعضی وقت‌ها باید از ارادۀ اکثریت تخطی کرد
--------------------
حقوق بشر بدون تکالیفْ شکست می‌خورد
--------------------
مشاهده لیست کامل مقالات
تمامی حقوق و مطالب این وب سایت محفوظ است © 1387