«بيان آزادی، بیان آزاد شدن انسان و جامعه ها از زندان قدرت و خشونت است»
جهان بدون قدرت،   
جهاني که در آن، انسان و جامعه ها به آزادی و رستگاری مطلق دست یافته اند. اگر جهان بدون قدرت وجود ندارد، فی الواقع جهان بدون ستم، جهان بدون تجاوز، جهان بدون سانسور و ابهام، جهان بدون جنگ و کشمکش و سرانجام جهان بدون تضاد وجود نخواهند داشت. اگر قدرت فرآورده تضادها و نابرابری هاست، و اگر بنای جهان بر حقیقت و وحدت رخدادهای حقیقی است، پس نابرابری ها و تضادها و در نتیجه قدرت، به موجب از خود بیگانگی انسان در زیست جهان خویش پدید آمده اند. اگر جهان بدون قدرت هر گز به واقعیت نخواهد نشست، حداقل می تواند به منزله الگوی سنجش آزادی و حق مداری در جهان واقعی قلمداد شود.
نسبت نويسنده وب با كمونيسم و ليبراليزم:
اگر كمونيست ها و ليبراليست ها به حكومت برسند، محتمل مي دانم كه با ليبراليست ها دوست و با كمونيسم دشمن خواهم بود.
و اگر كمونيست و ليبراليست ها تحت حكومت ديگران باشند، با كمونيست ها دوست و با ليبراليسم دشمن خواهم بود.
 مجموع پست ها: 1 | صفحه: 1 از 1
جنبش آزادي اعراب در دو گفتمان حقوق ملي و منافع ملي
. پرسش‌هاي بسياري وجود دارد كه چرا مواضع دولت‌ها در سياست خارجي و به ويژه آنچه كه به جنبش بيداري جهان عرب مربوط مي‌شود، مواضع دوگانه و چندگانه ديده مي‌شوند. از ديد حقيقت و آنچه كه به حقوق ملي ملت‌ها مربوط مي‌شود، جنبش آزاديخواهي مردم در كشورهاي مصر، تونس، مراكش، اردن، سوريه، بحرين و يمن و... همه از يك جنس هستند. اين كشورها داراي چند ويژگي مشترك هستند، نخست آنكه، داراي رياست جمهوري‌هاي مادام العمر هستند كه با سلاطين مادام‌العمر كشورهاي ديگر عربي تفاوتي ندارند. دوم آنكه، همين وجه مادام العمري رؤساي جمهوري به ما مي‌گويد كه مردمان اين كشورها در سرنوشت خود هيچ دخالتي ندارند. سوم آنكه، همه اين كشورها بنا به همان ماهيت مادام العمري، داراي دولت‌هايي بس ناكارآمد وناشايسته هستند كه به رغم نيروهاي محركه رشد و پيشرفت، در بدترين شرايط اقتصادي و اجتماعي قرار دارند. چهارم آنكه، اين كشورها همه در زمره كشورهاي جهان اسلام محسوب مي‌شوند. ساخت عقب مانده سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي اين كشورها تصويري بس مشمئز كننده از زندگي و انديشه مسلمانان در افكار عمومي جهان ايجاد كرده است. پنجم آنكه، جنبش يكپارچه مردمان اين كشورها با آميزش آزادي و الله اكبر، گزارش مي‌دهد كه علت عقب ماندگي اين كشورها نه اسلام، بلكه دولت‌هاي فاسدي هستند كه با اتكاء به سياست خارجي و مفهوم خود ساخته منافع ملي، در تجاوز به حقوق ملي از هيچ كوششي مضايقه نكرده‌اند.
بنا به اينكه انسان و جامعه‌ها تنها در برابر حقيقت متعهد و مسئول هستند، وجود مادام العمري رؤساي جمهوري و سلاطين به ما مي‌گويند، چون مردمان اين كشورها در سرنوشت خود دخالتي ندارند، دولت‌هاي آنها لاجرم هم فاسد و هم ناكارآمد هستند و در نتيجه بايد از هر نوع اعتراضي و لو اعتراض يك تن از شهروندان حمايت شود. همچنين بنا به اينكه ساخت منجمد و عقب مانده سياسي و اقتصادي اين كشورها مظهر عقب‌ ماندگي مسلمانان تصوير مي‌شود، آنها كه اسلام را از منظر حقيقت باور دارند، متعهد و مسئول هستند كه به اعتراض شهروندان و لو يك تن پاسخ مثبت بگويند.
اما نگرش از ديد منافع ملي به ما چيز ديگري مي‌گويد. وقتي مفهوم منافع در ترمينولوژي (واژه شناسي) سياست خارجي و سياست داخلي جانشين مفهوم ذاتي حقوق مي‌شود. راست اين است كه نه تنها منافع ملي هر كشور با منافع ملي كشورهای ديگر در تعارض جدي قرار مي‌گيرد، بلكه از اين بيشتر، منافع ملي هر كشور بنا به مصالح قدرت ساخته، ماهيت دوگانه و چندگانه به خود مي‌گيرد. اگر قدرت‌ها و دولت‌ها به جاي مفهوم منافع ملي، حقوق ملي را هدف قرار مي‌دادند، نه تنها حقوق ملي كشور خود را معارض با حقوق كشورهاي ديگر نمي‌پنداشتند، بلكه دفاع از حقوق ساير ملل را در خور سياست‌هاي اصلي خود مي‌شمردند. و هم از اين روست كه وقتي دولت آمريكا، اگر به جاي استفاده از گفتمان منافع ملي، از گفتمان حقوق ملي استفاده مي‌كرد، نه تنها در برابر ملل جهان، بلكه در برابر ملت خود بايد پاسخ مي‌داد، كه حقوق مردم آمريكا در عراق و افغانستان و... چه مي‌كند؟
ادامه مطلب
سه‌شنبه 20 اردیبهشت 1390
 نظرات(0)
   اولین صفحه  صفحه قبل              صفحه بعد   آخرین صفحه   
Skip Navigation Links
پست الکترونیک:
bayaneazadi@ahmad
faal.com
- اسطوره های سیاسی
- سرگذشت سوبژه در نظریه های انسانشناختی
مباحثي پيرامون مناسبت هاي اجتماعي
--------------------
مباحثي در باره روشنفكري ديني
--------------------
مباحثي در باره فلسفه حقوق و سياست
--------------------
مجازات کردن سخت‌ترين کار ممکن است: مصاحبه با فوکو
--------------------
فلسفه و روان‌کاوي: آلن بديو
--------------------
مصاحبه با دیوید هاروی: سیمای تازه‌ی نظام اقتصادی جهان
--------------------
آیا شورش بی‌فایده است؟ میشل فوکو
--------------------
«در دفاع از انقلاب۵۷» امین بزرگیان
--------------------
«روحانیت اسلام و عصر جديد» امین بزرگیان
--------------------
چامسکی: دانشگاه بنگاهی تجاری شده است
--------------------
رونویسی تاریخ، بازگشت فاشیسم − گفت‌وگو با مراد فرهادپور
--------------------
ژیژک: بعضی وقت‌ها باید از ارادۀ اکثریت تخطی کرد
--------------------
حقوق بشر بدون تکالیفْ شکست می‌خورد
--------------------
مشاهده لیست کامل مقالات
تمامی حقوق و مطالب این وب سایت محفوظ است © 1387