«بيان آزادی، بیان آزاد شدن انسان و جامعه ها از زندان قدرت و خشونت است»
جهان بدون قدرت،   
جهاني که در آن، انسان و جامعه ها به آزادی و رستگاری مطلق دست یافته اند. اگر جهان بدون قدرت وجود ندارد، فی الواقع جهان بدون ستم، جهان بدون تجاوز، جهان بدون سانسور و ابهام، جهان بدون جنگ و کشمکش و سرانجام جهان بدون تضاد وجود نخواهند داشت. اگر قدرت فرآورده تضادها و نابرابری هاست، و اگر بنای جهان بر حقیقت و وحدت رخدادهای حقیقی است، پس نابرابری ها و تضادها و در نتیجه قدرت، به موجب از خود بیگانگی انسان در زیست جهان خویش پدید آمده اند. اگر جهان بدون قدرت هر گز به واقعیت نخواهد نشست، حداقل می تواند به منزله الگوی سنجش آزادی و حق مداری در جهان واقعی قلمداد شود.
نسبت نويسنده وب با كمونيسم و ليبراليزم:
اگر كمونيست ها و ليبراليست ها به حكومت برسند، محتمل مي دانم كه با ليبراليست ها دوست و با كمونيسم دشمن خواهم بود.
و اگر كمونيست و ليبراليست ها تحت حكومت ديگران باشند، با كمونيست ها دوست و با ليبراليسم دشمن خواهم بود.
 مجموع پست ها: 2 | صفحه: 1 از 1
حيف كه زنت همراهته و الا مي‌دونستم چي بهت بگم!! احمد فعال
حيف كه زنت همراهته و الا ميدونستم چي بهت بگم!! احمد فعال
ورزشگاههاي ما به شدت آلوده به بداخلاقی و بینزاکتی هستند. بخش زيادي از آن، ناشي از آلودگيها و پولهاي بادآورده در فوتبال است. اساساً هرجا كه پول حاصل تلاش و توليد نباشد، وجود فساد و آلودگي در مناسبات پولي يك مسئله بسيار ساده و روشن است. در همين اروپا كه به لحاظ سلامت اداري و مناسبات حقوقي تا حد بسياري سالم هستند و تقريباً طبق آمار سالمترين نظام اداري و حقوقي در آنجاست، فسادها و زد و بندها و رشوهخواريهاي فراوان در سطح فوتبال و باشگاهها و فدراسيونها، وجود دارند. دليلش هم پولهاي بادآورده و نجومي است كه در فوتبال وجود دارد. حالا يكي از مليپوشان ما در همين چند شب پيش ميگويد، "فكر ميكنم كه حلالترين درآمدها ناشي از فوتبال است" (نقل به مضمون)، اين از آن حرفهاي شگفتي است كه تنها از عقل توجيهگر او برميآيد. اين وضعيت اروپاست كه كم يا بيش همه ما شاهد آن هستيم، حالا با اين وضع نظام اداري ايران كه در ميان همه جهان از همه فاسدتر است، وضع فوتبال آن چه ميشود، خدا ميداند!!
عقل توجيهگر ما اغلب وسيله پنهان كردن خواستهايي ميشود كه تابع احساسات، تمنيات و طبع ما هستند. استدلال كردن و دليل آوردن و حتي فلسفيدن، اغلب وسيلهاي براي پنهان كردن طبعها و تمنيات ما ميشوند
ادامه مطلب
شنبه 31 خرداد 1393
 نظرات(0)
پاسخي درباب ثنويت آزادي و قدرت - احمد فعال
خواننده محترمی نقد خود را به رابطه میان آزادی و قدرت چنین اظهار مى‏کند: «1- به نظر مي رسد شما خود، در همين ابتداي بحث، گرفتار دوآليسم شد‏ه‏اید، حال آنكه دائما در نوشتارهایتان به شدّت بر مبنايي كه منجر به دوآليسم شود، مي‌تازید . یعنی شما از یکسو بر دوآلیسم نقد مى‏زنید و از سوی دیگر همة گفتمانهاي موجود را در دو گفتمان آزادي و قدرت مي‌گنجاید، بدين ترتيب كه همة گفتمانها بالاخره از طيف‏هاي واسط ميان قدرت تا آزادي خارج نيستند و همين امر موجب اشتباهاتي است كه فهم نوشتارهای شما را سخت مى‏کند.
2 – پرداختن به هر موضوع علمي، اجتماعي، سياسي و ... منجر به توليد تصوّرات و تصديقاتي مي شود كه قطعاً با ضدّ خود، رابطة تقابل دارد و بحث و تبادل نظر و مجادلات و منازعات علمي و اجتماعي نيز، خواه ناخواه، در فضاي اين تقابلات صورت مي گيرد؛ لاجرم اینکه، نظريه‏ای که خود را موجّه مي داند، نظريات ديگر را دست كم، در قياس با تئوري پذيرفته شده خود، غيرموجه به شمار مي آورد، بنابراين گريزي از اين دوگرايي یا ثنویت ميان يك مفهوم و ضدّ آن و يا يك باور و عدم آن نيست، و با رگبار تعابير دقيق تعريف نشده نافارسي و يا فارسي گرته‌برداري شده از يك اصل نافارسي، نمي‌توان از اين تقابل گريخت».
ادامه مطلب
سه‌شنبه 20 خرداد 1393
 نظرات(0)
   اولین صفحه  صفحه قبل              صفحه بعد   آخرین صفحه   
Skip Navigation Links
پست الکترونیک:
bayaneazadi@ahmad
faal.com
- اسطوره های سیاسی
- سرگذشت سوبژه در نظریه های انسانشناختی
مباحثي پيرامون مناسبت هاي اجتماعي
--------------------
مباحثي در باره روشنفكري ديني
--------------------
مباحثي در باره فلسفه حقوق و سياست
--------------------
مجازات کردن سخت‌ترين کار ممکن است: مصاحبه با فوکو
--------------------
فلسفه و روان‌کاوي: آلن بديو
--------------------
مصاحبه با دیوید هاروی: سیمای تازه‌ی نظام اقتصادی جهان
--------------------
آیا شورش بی‌فایده است؟ میشل فوکو
--------------------
«در دفاع از انقلاب۵۷» امین بزرگیان
--------------------
«روحانیت اسلام و عصر جديد» امین بزرگیان
--------------------
چامسکی: دانشگاه بنگاهی تجاری شده است
--------------------
رونویسی تاریخ، بازگشت فاشیسم − گفت‌وگو با مراد فرهادپور
--------------------
ژیژک: بعضی وقت‌ها باید از ارادۀ اکثریت تخطی کرد
--------------------
حقوق بشر بدون تکالیفْ شکست می‌خورد
--------------------
مشاهده لیست کامل مقالات
تمامی حقوق و مطالب این وب سایت محفوظ است © 1387