«بيان آزادی، بیان آزاد شدن انسان و جامعه ها از زندان قدرت و خشونت است»
جهان بدون قدرت،   
جهاني که در آن، انسان و جامعه ها به آزادی و رستگاری مطلق دست یافته اند. اگر جهان بدون قدرت وجود ندارد، فی الواقع جهان بدون ستم، جهان بدون تجاوز، جهان بدون سانسور و ابهام، جهان بدون جنگ و کشمکش و سرانجام جهان بدون تضاد وجود نخواهند داشت. اگر قدرت فرآورده تضادها و نابرابری هاست، و اگر بنای جهان بر حقیقت و وحدت رخدادهای حقیقی است، پس نابرابری ها و تضادها و در نتیجه قدرت، به موجب از خود بیگانگی انسان در زیست جهان خویش پدید آمده اند. اگر جهان بدون قدرت هر گز به واقعیت نخواهد نشست، حداقل می تواند به منزله الگوی سنجش آزادی و حق مداری در جهان واقعی قلمداد شود.
نسبت نويسنده وب با كمونيسم و ليبراليزم:
اگر كمونيست ها و ليبراليست ها به حكومت برسند، محتمل مي دانم كه با ليبراليست ها دوست و با كمونيسم دشمن خواهم بود.
و اگر كمونيست و ليبراليست ها تحت حكومت ديگران باشند، با كمونيست ها دوست و با ليبراليسم دشمن خواهم بود.
 مجموع پست ها: 3 | صفحه: 1 از 1
حق بدن من بخش دوم و پایانی
طرفداران نظریه مالکیت و حق مطلقه انسان بر بدن خویش (و به ویژه خطاب من در این نوشتار به آن قسم از فمنیست‌هایی است که موضوع حق مالکیت را وسیله حق مطلقه انسان بر بدن خویش قرار داده‌اند)، در استدلال خود دچار یک رشته تناقض‌ها و غفلت‌هایی هستند که توجه خوانندگان را به بخشی‌هایی از این فهرست جلب مي‌کنم:
1- اين نظريه در نمي‌يابد و يا نمي‌خواهد بپذيرد كه در نظام سرمايه‌داري، سياست به يك كالاي اقتصادي و تجاري شده تبديل شده است. سياست به ويژه از دوراني كه ليبراليزم نو به حاكميت رسيد، چيزي است كه توسط بازار تعين مي‌شود. امروز با پديده‌اي به نام سياست انتزاعي و يا آنچه كه عجالتاً آن را سياستِ سياست مي‌نامم، مواجه نيستيم. سياست‌هاي پيشاروي ما سياست بازار است. اگر در دوراني كه با دولت‌هاي رفاه با اقتصاد سياسي مواجه بوديم، يعني اقتصادي كه ماهيت سياسي داشت، امروز در عصر ولايت مطلقه بازار، با پديده سياست اقتصادي شده مواجه هستيم. سياست اقتصادي شده، سياست اقتصادي نيست، سياستي است كه به اقتصاد بازار آلوده شده است. يعني سياست بازاري شده. سياست‌ها تا حد سياست‌ اقتصادي شده تقليل پيدا مي‌كنند و سياستمدارن دستخوش نظام كالايي مي‌شوند. در نظام كالايي بدن يك كالاست و هويت‌هايي كه از بدن شكل مي‌گيرند، اشكال نمادين شده نظام كالايي هستند. بدين معنا كه اقتصاد و بازار خود را در قالب هويت‌ها به نمايش مي‌گذارند. يا به سخن ديگر، هويت‌ها پوشش‌هاي سياسي و اجتماعي هستند كه چهره بازار را پنهان مي‌كنند.
ادامه مطلب
پنج‌شنبه 29 مرداد 1394
 نظرات(0)
حق بدن من بخش اول
فلسفه كار خود را از تحليل روح آغاز كرد. چه در بحث هستي شناختي و متافيزيك و چه در بحث معرفت شناختي و چه در بحث حقيقت و خطا، هميشه موضوع روح يكي از مركزي‌ترين مباحث فلسفه بشمار مي‌آمده است. اما امروز بحث درباره بدن يكي از بحث‌های مهيج فلسفه‌هاي معاصر است. اهميت اين موضوع تا آنجا پيش رفته است كه ديگر مثل گذشته نمي‌گويند بدن زندان روح است، فيلسوفي چون ميشل فوكو پيدا مي‌شود و مي‌گويد بدن زنداني روح است1. حالا يعني چي بدن زنداني روح است؟ يعني بدن داراي يك رشته از اميال و كشش‌هاست، اما روح مانع آزاد شدن اين اميال و كشش‌ها مي‌شود. در گذشته روح جسم را احاطه كرده بود و بدن جز جمع متراكم و قابل شمارشي از پوست و گوشت و استخوان محسوب نمي‌شد. اين است كه افراد به يمن فداكاري‌ها و ايده‌هايي كه توسط متافيزيك روح رقم‌ مي‌خورد، فكر و انديشه را به مواد منفجره جسم تبديل مي‌كردند تا به ايده‌ها و آرزوهاي تقديس شده شان دست پيدا كنند. اندرون را از طعام خالي دار تا در آن نور معرفت بيني، اين همه آن شعاري بود كه جسم را در محكمه روح به مجازات مي‌كشاند. امروز جسم در احاطه پوست قرار گرفته است. ديگر روح موضوع رستگاري انسان نيست، خود بدن به موضوع رستگاري تبديل شده است. تمام رسانه‌هاي تبليغاتي به كمك آخرين دستاوردهاي پزشكي، مانند آنچه كه در مناسك مذهبي در گذشته وجود داشت، صبح تا شب به ما يادآور مي‌شوند كه چگونه از بدن خود مراقبت كنيم و چگونه آن را از مجازات به موضوع رستگاري خود تبديل كنيم. بدن ديگر در پيشگاه قديسان به زانو در نمي‌آيد، خود به امري مقدس تبديل مي‌شود. امروز بيشترين مراجعات پزشكي به مطب‌هاي پوست و زيبايي است. انجام عمليات زيبايي پرهزينه‌ترين و پردرآمدترين شغل پزشكي است. ادامه مطلب
سه‌شنبه 27 مرداد 1394
 نظرات(0)
دوستان و خوانندگان عزیز
دوستان و خوانندگان عزیز
سایت www.ahmadfaal.com پس از یکسال و اندی مجددا به همت و کوشش شرکت آریا نیک داده مجدا بازآوری شد. بیش از یکسال پیش به دلیل یک تعلل کوجک دامین این سایت از بین رفت و محتوای آن با عنوان www.bayaneazadi.com تجدید سامان داده شد. پس از یکسال و آزاد شدن دامین، محتوای سایت خود را مجددا به وضع سابق بازگرداندم. بی تردید کوشش های دوست گرامی ام به نام فرنوش فر در این راه نقش مؤثر و مهمی ایفا کرد. اگر تلاش و همت ایشان نبود، معلوم نبود که این سایت دستکم به این سادگی به وضعیت نخستین خود بازگردد. نگرانی و بلاتکلیفی میان دو عنوان و دو اسم یکی از عواملی بود که درج بسیاری از مقالات و به روزرسانی آن را به تآخیر می انداخت. با رفع این نقیصه امیدوارم که هر چه سریعتیر و بطور مستمر خوانندگان و دوستان خود را نسبت به آخرین مقالات ارائه شده اعم از کارهای نویسنده و یا گزیده مقالات دیگران، در ارتباط قرار دهم.
ادامه مطلب
سه‌شنبه 13 مرداد 1394
 نظرات(0)
   اولین صفحه  صفحه قبل              صفحه بعد   آخرین صفحه   
Skip Navigation Links
پست الکترونیک:
bayaneazadi@ahmad
faal.com
- اسطوره های سیاسی
- سرگذشت سوبژه در نظریه های انسانشناختی
مباحثي پيرامون مناسبت هاي اجتماعي
--------------------
مباحثي در باره روشنفكري ديني
--------------------
مباحثي در باره فلسفه حقوق و سياست
--------------------
مجازات کردن سخت‌ترين کار ممکن است: مصاحبه با فوکو
--------------------
فلسفه و روان‌کاوي: آلن بديو
--------------------
مصاحبه با دیوید هاروی: سیمای تازه‌ی نظام اقتصادی جهان
--------------------
آیا شورش بی‌فایده است؟ میشل فوکو
--------------------
«در دفاع از انقلاب۵۷» امین بزرگیان
--------------------
«روحانیت اسلام و عصر جديد» امین بزرگیان
--------------------
چامسکی: دانشگاه بنگاهی تجاری شده است
--------------------
رونویسی تاریخ، بازگشت فاشیسم − گفت‌وگو با مراد فرهادپور
--------------------
ژیژک: بعضی وقت‌ها باید از ارادۀ اکثریت تخطی کرد
--------------------
حقوق بشر بدون تکالیفْ شکست می‌خورد
--------------------
مشاهده لیست کامل مقالات
تمامی حقوق و مطالب این وب سایت محفوظ است © 1387