«بيان آزادی، بیان آزاد شدن انسان و جامعه ها از زندان قدرت و خشونت است»
جهان بدون قدرت،   
جهاني که در آن، انسان و جامعه ها به آزادی و رستگاری مطلق دست یافته اند. اگر جهان بدون قدرت وجود ندارد، فی الواقع جهان بدون ستم، جهان بدون تجاوز، جهان بدون سانسور و ابهام، جهان بدون جنگ و کشمکش و سرانجام جهان بدون تضاد وجود نخواهند داشت. اگر قدرت فرآورده تضادها و نابرابری هاست، و اگر بنای جهان بر حقیقت و وحدت رخدادهای حقیقی است، پس نابرابری ها و تضادها و در نتیجه قدرت، به موجب از خود بیگانگی انسان در زیست جهان خویش پدید آمده اند. اگر جهان بدون قدرت هر گز به واقعیت نخواهد نشست، حداقل می تواند به منزله الگوی سنجش آزادی و حق مداری در جهان واقعی قلمداد شود.
نسبت نويسنده وب با كمونيسم و ليبراليزم:
اگر كمونيست ها و ليبراليست ها به حكومت برسند، محتمل مي دانم كه با ليبراليست ها دوست و با كمونيسم دشمن خواهم بود.
و اگر كمونيست و ليبراليست ها تحت حكومت ديگران باشند، با كمونيست ها دوست و با ليبراليسم دشمن خواهم بود.
تصوير خدا در نقدهاي ديني
اگر سرچشمه هر نوع دینداری و درک نظام اخلاقی، به تصویری بازمي‌گردد که دینداران از خداوند ارائه مي‌دهند، سرچشمه نقدها به دین اغلب از بدترین تصویری که دینداران از خداوند ارائه مي‌دهند، حاصل مي‌شود. تصاویری که دینداران از خدا نشان مي‌دهند، اغلب تصاویری است که در بیان قدرت ارائه مي‌شوند. اگر غیر از این بود دینداران باید بسیار زودتر از بي‌دینان به آزادی دست مي‌یافتند و بیشتر از بي‌دینیان به درکی از یک نظام حقوقی مبتنی بر حقوق ذاتی انسان دست مي‌یافتند. جریان عقب افتادگی توسعه در جهان اسلام، فقر و نابرابری‌های طاقت فرسا، خشونت‌ها و تبعیض‌های بی‌پروا، وجود دولت‌های نالایق و ستمگرانه، پس از 1400 سال از بعثت پیامبر، دلایل آشکار نوع دینداری در بیان قدرت هستند. همه نابسامانی‌ها را به استعمار نسبت دادن و عوامل خارجی را در بدسرنوشتی دخیل دانستن، خود دلیل اثبات همین ادعا است. زیرا ملتی که به موجب دینداری کنش نداشته باشد، و به موجب واکنش‌ها تصمیم به غیر مي‌سپارد، جز این حقیقت نیست که دینداری او و تصویر ذهنی او در رابطه میان انسان با خدا، جز در بیان قدرت سامان نگرفته است. اکنون این پرسش وجود دارد که آیا دین و تصویر ذهنی جامعه از خدا، تا این اندازه مي‌تواند اسباب نابسامانی در یک جامعه باشد؟ آیا به نظریه فوئر باخ نمي‌رسیم که تاریخ جهان را، تاریخ کشمکش‌های مذهبی تفسیرمي‌کرد؟ آیا ظهور سکولاریزم و بیکار شدن خدا در نقش آفرینی جامعه، به موجب همان تصویری است که نیوتن از خدای ساعت‌ساز ارائه مي‌دهد؟ آیا حق با سکولاریست‌ها نیست که تصویر ذهنی مسلمانان و جوامع اسلامی در باره خدا و رابطه خدا با انسان و نقش آفرینی خدا در جامعه، باید به همین تصویر نیوتنی برسند؟ یا به عکس، این تغییر صورتبندی‌های اقتصادی و اجتماعی بودند که تصویر نیوتنی خدا را در وجدان جمعی جامعه و یا تصویر ذهن اجتماعی، پرورش داد؟ از مباحث مناقشه برانگیز دست مي‌کشم، زیرا بکار بحث ما نمي‌آیند. اما تا همین اندازه کفایت مي‌کنم که اگر تصویر ذهنی دینداران از رابطه انسان با خدا، تصویری از یک نظام بندگی نبود، و به تبع آن جامعه دینداران، جانبدار حقوق انسان در آزادی و برابری بودند، این تصویر ذهنی مي‌توانست به مثابه یک نیروی محرکه رشد بکار جامعه مسلمانان بیاید؟
اکنون در ادامه مباحث قبلی لازم مي‌دانم به دو تصویر ذهنی که منتقدین دینی از خداوند و رابطه انسان با خدا ارائه مي‌دهند، اشاره‌ای گذرا داشته باشم و در خاتمه به تصویری باز گردم که در بیان آزادی مي‌تواند ارائه شود.
یک‌شنبه 10 شهریور 1392
فرم ارسال نظر:
نام:  
پست الکترونیک:  
برای مثال: bayaneazadi@ahmadfaal.com
موضوع:  
نظر:  
وب سایت:
برای مثال: http://www.ahmadfaal.com
وب لاگ:
برای مثال: http://faalahmad.blogfa.com
   
Skip Navigation Links
پست الکترونیک:
bayaneazadi@ahmad
faal.com
- اسطوره های سیاسی
- سرگذشت سوبژه در نظریه های انسانشناختی
مباحثي پيرامون مناسبت هاي اجتماعي
--------------------
مباحثي در باره روشنفكري ديني
--------------------
مباحثي در باره فلسفه حقوق و سياست
--------------------
مجازات کردن سخت‌ترين کار ممکن است: مصاحبه با فوکو
--------------------
فلسفه و روان‌کاوي: آلن بديو
--------------------
مصاحبه با دیوید هاروی: سیمای تازه‌ی نظام اقتصادی جهان
--------------------
آیا شورش بی‌فایده است؟ میشل فوکو
--------------------
«در دفاع از انقلاب۵۷» امین بزرگیان
--------------------
«روحانیت اسلام و عصر جديد» امین بزرگیان
--------------------
چامسکی: دانشگاه بنگاهی تجاری شده است
--------------------
رونویسی تاریخ، بازگشت فاشیسم − گفت‌وگو با مراد فرهادپور
--------------------
ژیژک: بعضی وقت‌ها باید از ارادۀ اکثریت تخطی کرد
--------------------
حقوق بشر بدون تکالیفْ شکست می‌خورد
--------------------
مشاهده لیست کامل مقالات
تمامی حقوق و مطالب این وب سایت محفوظ است © 1387