«بيان آزادی، بیان آزاد شدن انسان و جامعه ها از زندان قدرت و خشونت است»
جهان بدون قدرت،   
جهاني که در آن، انسان و جامعه ها به آزادی و رستگاری مطلق دست یافته اند. اگر جهان بدون قدرت وجود ندارد، فی الواقع جهان بدون ستم، جهان بدون تجاوز، جهان بدون سانسور و ابهام، جهان بدون جنگ و کشمکش و سرانجام جهان بدون تضاد وجود نخواهند داشت. اگر قدرت فرآورده تضادها و نابرابری هاست، و اگر بنای جهان بر حقیقت و وحدت رخدادهای حقیقی است، پس نابرابری ها و تضادها و در نتیجه قدرت، به موجب از خود بیگانگی انسان در زیست جهان خویش پدید آمده اند. اگر جهان بدون قدرت هر گز به واقعیت نخواهد نشست، حداقل می تواند به منزله الگوی سنجش آزادی و حق مداری در جهان واقعی قلمداد شود.
نسبت نويسنده وب با كمونيسم و ليبراليزم:
اگر كمونيست ها و ليبراليست ها به حكومت برسند، محتمل مي دانم كه با ليبراليست ها دوست و با كمونيسم دشمن خواهم بود.
و اگر كمونيست و ليبراليست ها تحت حكومت ديگران باشند، با كمونيست ها دوست و با ليبراليسم دشمن خواهم بود.
درباره فرادرمانی
احمد فعال

اخیرا کلیپی دیدم که یک دختر خانم از گسترش سرطان رحم خود یاد میکرد. تا حدی که کبد و کلبه او را هم درگیر سرطان کرده است. او نزد یک فرادرمانگر میرود و پس از چند جلسه بهبود پیدا میکند. متاسفانه این حرفها و این نمایش ها خیلی که چه عرض کنم، کاملن شبیه کلیپ هایی است که مسئله شفاعت یک نفر را نشان میدهد که به تمام کشورهای اروپایی سفرکرده و همه او را جواب میکنند. دست آخر یک دکتر آلمانی آخرین نسخه را برای او تجویز میکند. این نسخه چیه؟ این نسخه رفتن به مرقد امام رضا و شفاعت گرفتن از امام رضاست. این مسئله تنها در فرهنگ ما نیست، توی تمام دنیا وجود داره. اتفاقن خیلی هم درحال گسترش است. در واقع امام رضا و سایر امام رضاها توی فرهنگ ما نقش فردین و بهروز وثوقی را بازی میکنن. که آخرین راه حل بدست آنها باز میشه و آنها هستن که با قدرت عجیب و غریبشون وارد صحنه میشن و دختره را از چنگ دزدا خارج میکنن.

آمریکا هم همین نقش فردین و بروس لی و رامبو را در منطقه ایفا میکنه. داعش و طالبان و صدام میان همه مردم را بدبخت میکنن یک هو آمریکا مثل فردین با حضور ناوهای دریایی در آبهای خلیج فارس وارد صحنه میشه و همه را از شر شیاطین آزاد میکنه. این فردین ها در تمام جهان، زمانی نقش پیدا میکنن که مردم جهان از حقوق و آزادی های خود غفلت میکنن. اگه مردم به حقوق خودشون آگاه باشن نیازی به فردین پیدا نمیکنن. در واقع فردین ها بر شانه جهل و ناآگاهی مردم سوار شده اند. بر شانه ناتوانی جامعه ها سوار شده اند. ما باید آموزش ببینیم که فردین درون خودمان را فعال کنیم. این فردین درون ما چیزی جز حقوق، استعدادها و فضائل ما نیست. فرادرمانی به نظر من از نوع همون فردین های بیرونی است. نوعی خرافات مدرن و لوکس شده است. نوعی جادوگری به سبک مدرن است.

حقیقت اینه که نه فقط فرادرمانی و نه فقط امام رضا، بلکه تو دورافتاده ترین روستاهای عقب مانده آفریقایی، عده ای خود را با بستن به الاغ و یا درخت درمان میکنن. و واقعن هم درمان میشن. بخاطر اینه که در درون انسان یک استعداهایی هست که با دستکاری و تسخیر در روح و روان، هورمونهای تجاهل سازی ترشح میکنن و آدم دیگه اون بیماری رو نمیبینه. حالا این اصطلاح هورمونهای جهل هم اصطلاحی است که من درست کردم. اما درمان شدن به این طریق اون هم در بعضی چیزها ممکنه و در سرایر جهان شایع است و ربطی به امام رضا و فردین و امثال آن نداره. کافیه معتقد بشی و عنان آزادی و اختیار خودت رو بدست عوامل بیرونی بسپاری. اما اون فردی که درمان میشه، دچار انواع مرض های دیگه میشه.

بدترین و مهلک ترین مرض ناتوانی و سلب حقوق و آزادی های اوست. بدترین مرض وابستگی و سرسپردگی و رابطه مرید و مرادی است. بدترین مرض باور به اینکه، همیشه شیاطینی در بیرون کمین کرده اند و میخواهند درون ما را تسخیر کنن. و همیشه فردین هایی در بیرون حی و حاضرن که آماده اند تا با قدم گذاشتن به درون ما شیاطین را از بین ببرن. بدترین مرض ازبین فصیلت استقلال انسان است. بدترین مرض دچار افسانه توطئه شدن و دچار توهم توطئه شدن است. به اینکه فکر کنیم همیشه در بیرون یک عده ای مشغول توطئه کردن هستن. این افسانه ها و توهم ها شادی های انسان را غیر دائمی میکنن.
تا زمانی که به فردین متصل هستی دچار یک شادمانی کاذب هستی، به محض دور شدن از فردین شادی ات از بین میرود. حالا برای اینکه روشن تر مطلب روشن تر شود، باید از این این خانم پرسید که آن فرادرمانگر:

- چقدر در فعال کردن حقوق و آزادی های درون خودت کوشش کرد؟
- چقدر آموزش مستقل بودن و به دیگری عشق ورزیدن را در شما تقویت کرد؟
- چقدر وجود شما را از نفرت و حسد و رقابت و جاه طلبی و چشم و همچشمی که بدترین مرض و آفتهای درونی ماست پاک کرده است؟(که این مرض ها و آفت ها هستند که استعداد کنشگری را در انسان از بین میبرند. رفتار و اندیشه آدمی را به رشته ای از واکنش ها تقلیل میدهند. لذا بدترین مرض واکنش شدن و از دست داد استعداد کنشگری است.)
- چقدر وجود شما را از عشق به دیگری و واکنش دیگری نشدن پر کرده است؟
اگر کرده است راه درستی است و اگر نکرده است و چند مرض را جانشین یک مرض کرده است راه غلط و ایده غلطی است.

در آخر اینکه من به عنوان کسی که تخصصم فلسفه و انسان شناسی است، هم کتاب آقای طاهری را و چندین مقاله اون را خوانده ام. بسیار سطحی دیدم. در واقع مباحث اون عامیانه شده و سطحی شده مباحثی است که بعضی از فیزیکدانهای فلسفی که در مکتب نئوگنوستیک ها گرد هم آمده اند، مطرح کرده اند. مسئله مهم اینجاست که این جور چیزها در واقع بعضی از دستاوردهای علمی را میگیرن و جنبه های عامیانه و عوام زده به آن میدن و وسیله شامرتی بازی ، سوء استفاده های جنسی، سوء استفاده های مالی و سوء استفاده ها در ایجاد وابستگی و رابطه مرید و مرادی قرار میدن. الان این بابا آقای طاهری تا مدتی مورد استفاده رژیم قرار داشت با آخوندهای حکومت حشر و نشر و لابد داد ستد خوبی داشت. به محض اینکه پر و بال پیدا کرد و حلقه مریدان او گسترده شده حکومت نتوانست او را تحمل کند. وظیفه ما پرهیز از رابطه مرید و مرادی ازیک طرف و دفاع از حقوق و آزادی این شخص است. در مدت بازداشت در حق او ظلم های فراوان شده است که نمیتوان بی تفاوت گذشت. باید از آزادی و حقوق وی دفاع کرد.

در خاتمه اینکه، تکنیک فرادرمانی و تکنیک هایی از این قبیل، تکنیک رشد و سلامت روح و روان انسان نیستند. بلکه تکنیک های دستکاری کردن روح و روان انسان هستند. هدف اصلی آن دستکاری و چنگ انداختن و تصرف بدن است. چیزی که میشل فوکو از آن بعنوان تکنولوژی انضباطی بدن یاد میکند.

www.ahmadfaal.com
ahmad_faal@yahoo.com
دوشنبه 1 آذر 1395
فرم ارسال نظر:
نام:  
پست الکترونیک:  
برای مثال: bayaneazadi@ahmadfaal.com
موضوع:  
نظر:  
وب سایت:
برای مثال: http://www.ahmadfaal.com
وب لاگ:
برای مثال: http://faalahmad.blogfa.com
   
Skip Navigation Links
پست الکترونیک:
bayaneazadi@ahmad
faal.com
- اسطوره های سیاسی
- سرگذشت سوبژه در نظریه های انسانشناختی
مباحثي پيرامون مناسبت هاي اجتماعي
--------------------
مباحثي در باره روشنفكري ديني
--------------------
مباحثي در باره فلسفه حقوق و سياست
--------------------
مجازات کردن سخت‌ترين کار ممکن است: مصاحبه با فوکو
--------------------
فلسفه و روان‌کاوي: آلن بديو
--------------------
مصاحبه با دیوید هاروی: سیمای تازه‌ی نظام اقتصادی جهان
--------------------
آیا شورش بی‌فایده است؟ میشل فوکو
--------------------
«در دفاع از انقلاب۵۷» امین بزرگیان
--------------------
«روحانیت اسلام و عصر جديد» امین بزرگیان
--------------------
چامسکی: دانشگاه بنگاهی تجاری شده است
--------------------
رونویسی تاریخ، بازگشت فاشیسم − گفت‌وگو با مراد فرهادپور
--------------------
ژیژک: بعضی وقت‌ها باید از ارادۀ اکثریت تخطی کرد
--------------------
حقوق بشر بدون تکالیفْ شکست می‌خورد
--------------------
مشاهده لیست کامل مقالات
تمامی حقوق و مطالب این وب سایت محفوظ است © 1387